W poniedziałek 16 października 2023 r. uczniowie naszej szkoły rozpoczęli obchody XV Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery pod hasłem: „Talent i praca – to się opłaca!”.
Motywem przewodnim Tygodnia Kariery jest promowanie działań na rzecz dokonywania wyborów edukacyjno – zawodowych młodzieży.
Przedsięwzięcia podejmowane w ramach szkolnego doradztwa zawodowego w różnych klasach zarówno podczas lekcji, jak zajęć świetlicowych koordynowała p. Renata Maj-Czupryn, doradca zawodowy.
Na lekcjach doradztwa zawodowego uczniowie klas siódmych wykonywali testy predyspozycji zawodowych, dzięki którym mogli lepiej poznać siebie i swoje preferencje zawodowe. W zespołach przygotowywali filmy, których bohaterami byli przedstawiciele różnych zawodów, wypowiadający się na temat motywacji, jaką kierowali się przy wyborze zawodu.
Klasy ósme przygotowały film instruktażowy, którego tematem jest rozmowa kwalifikacyjna.
W projekcie „Uczniowie – uczniom” klasy czwarte i piąte zaprezentowały kolegom
z klas drugich i trzecich „Zawody przeszłości”. Młodsze koleżanki i młodsi koledzy poznawali dawne zawody, uświadamiając sobie, jak wiele zmienia się wraz z rozwojem cywilizacji, techniki i technologii oraz przemianami zachodzącymi w świecie. Uczestniczyli w spotkaniach, na które zostali zaproszeni przedstawiciele różnych zawodów, np. radca prawny czy monter sieci i instalacji gazowych. Wykorzystywali narzędzia, aby doświadczyć sposobu wykonywania ich pracy, np. urządzenia do sprawdzenia szczelności instalacji gazowej. Podczas zajęć świetlicowych zapoznali się z zawodami krawca i projektanta mody, a w ramach zajęć praktycznych zaprojektowali peleryny dla pluszaków, biżuterię oraz stworzyli stroje na specjalne okazje.
Uczniowie klas siódmych uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej do Hotelu Książę Poniatowski, aby zapoznać się z zawodami branży gastronomiczno-hotelarskiej – pracą recepcjonisty, kucharza, kelnera, barmana, pokojówki. Praktykowali także zadania menadżerów – podzieleni na grupy przygotowywali uroczystości ślubne, urodzinowe oraz bal studniówkowy.
Ósmoklasiści wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielką zawodów artystycznych, ceramiczką, która opowiadała o aktywności w instytucjach non-profit
i wolontariacie. Zwracali uwagę na pozytywny wpływ tego typu działań
na kształtowanie postaw życiowych oraz budowanie kariery zawodowej.
Uczniowie dowiadywali się, jak ważne są takie kompetencje jak empatia, rzetelność, otwartość, znajomość języków, umiejętność współpracy. Nauczyciele korzystali
z materiałów udostępnionych na szkolnym padlecie, przygotowanym z tej okazji oraz na stronie Mapa karier, gdzie znajduje się bezpłatna, interaktywna baza informacji
o ścieżkach kariery i rynku pracy.