W tym roku w naszej szkole w ramach innowacji pedagogicznej uczniowie klas 3-7 pod kierunkiem p. Olivii Kaczyńskiej i wychowawczyń klas 3 – p. Beaty Czeladko, p. Anny Kozłowskiej, p. Wioletty Szczepańskiej i p. Marioli Pietrasiak rozpoczęli naukę gry na ukulele.
W czasie wakacji pani dyrektor Anna Łupińska wyposażyła pracownię muzyczną w instrumenty umożliwiające naukę gry wszystkim uczniom w klasie. Projekt jest realizowany w ramach lekcji muzyki oraz zajęć dodatkowych. Uczniowie poznają grę akordami, którymi akompaniują do śpiewanych piosenek oraz melodii przy użyciu tabulatur, czyli uproszczonego zapisu obrazującego położenie palców na instrumencie. Kontakt z ukulele daje uczniom wiele radości – dźwięk instrumentu jest miękki i łagodny, a gra – po opanowaniu kilku zasad – dość prosta. Pierwszy wspólny występ uczniów planowany jest w okolicach Świąt Bożego Narodzenia.
Aż 90 chórzystów z trzech chórów: Primus i Animato z naszej szkoły, prowadzonych przez panią dyrygent Olivię Kaczyńską oraz Chóru Pana Moniuszki z Otrębus uczestniczyło w dniu 21 października w naszej szkole w warsztatach przygotowujących do koncertu w Polskim Radiu. Młodzi artyści wytrwale pracowali nad koncertowymi utworami, a w przerwach, podczas zabaw zdobywali nowe umiejętności: improwizacji, współdziałania w grupie, śpiewu na wiele głosów. Wspólne śpiewanie w tak dużej i zróżnicowanej grupie przyniosło chórzystom i ich dyrygentom wiele radości.
Koncert chórów, które uczestniczyły w programie Śpiewająca Polska, odbył się w sali koncertowej Polskiego Radia w poniedziałek 6 listopada 2023 r. o godz. 18.30.
W pierwszej części koncertu zostały zaprezentowane utwory dziecięce, a w drugiej – patriotyczne.
W roku szkolnym 2023/2024, tak jak w latach poprzednich, pani dyrektor Anna Łupińska podpisała umowę o współorganizacji w naszej szkole programu Śpiewająca Polska, mającego na celu upowszechnienie śpiewu zespołowego wśród dzieci i młodzieży szkolnej jako elementu edukacji muzycznej.
Organizatorem Programu Śpiewająca Polska jest Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego z siedzibą we Wrocławiu. Działania w ramach Programu realizowane są poprzez finansowanie zajęć dydaktycznych z dwoma chórami: ,,Primus” oraz ,,Animato”, współpracę z kuratorem regionalnym, zapewnienie warunków do prowadzenia prób chóru przynajmniej 2 razy w tygodniu, zapewnienie instrumentu klawiszowego niezbędnego do prowadzenia prób, zapewnienie chórowi miejsca na umieszczanie informacji, umożliwienie chórowi wraz z dyrygentem – p. Olivią Kaczyńską – udziału we wszelkich działaniach metodyczno-organizacyjnych programu. Chóry działają do 14 czerwca 2024 r. na podstawie opracowanego i przedłożonego kuratorowi regionalnemu planu pracy. Dyrygent weźmie udział w min. jednych warsztatach, w regularnych spotkaniach regionalnych wyznaczonych przez kuratora, w wydarzeniach artystycznych organizowanych przez kuratora regionalnego.